reklama

Na hraniciach medzi Sýriou a Libanonom

Sila ľudskosti v Sýrii a návrat Libanončanov domov Deň po vyhlásení prímeria v konflikte medzi Izraelom a hnutím Hizballah sa na hraniciach medzi Sýriou a Libanonom tvoria nekonečné rady áut, taxíkov a autobusov plných Libanončanov opúšťajúcich svoje dočasné bydliská v susednej Sýrii. Dvojprúdová diaľnica na juh sa zmenila na jednoprúdovú, s dopravou smerujúcou k zničeným mostom, cestám a domom v mestách a dedinách na juhu Libanonu. Po viac ako mesačnom konflikte sa Libanon vracia opäť do bodu nula – politicky, ekonomicky a spoločensky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Od začiatku konfliktu 12. júla 2006 opustilosvoje domovy v Libanone viac ako 860,000 ľudí, z toho okolo 140,000utieklo do Sýrie a susediacich krajín. Toto sú oficiálne čísla. Neoficiálnečísla boli oveľa vyššie, nakoľko do Sýrie prichádzali utečenci aj mimo hlavnýchhraničných prechodov. Veľa Libanončanov tiež nebolo registrovanýchv centrách Červeného polmesiaca, ale bývalo v rodinách aleboutečeneckých táboroch, ako napríklad v prípade palestínskych utečencov, ktoríopustili Libanon a podarilo sa im dostať sa do Sýrie. LibanonskýchPalestínčanov, ktorí sa chceli dostaťdo Sýrie cez oficiálne prechody, dokrajiny nevpustili. Občania tretích krajín v Sýrii neostávali, ale prostredníctvomsvojich veľvyslanectiev išli ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najviac Libanončanov bolo umiestnenýchv Damasku a jeho okolí, po ňom nasledoval Homs a okolie. Preilustráciu, v Damasku-meste bolo 3,286 Libanončanov umiestnených vdočasných táboroch a asi 9,500 v miestnych komunitách. Ako dočasnétábory slúžili upravené školy, univerzitné internáty, pionierske tábory,mešity, komunitné centrá. Takto vyzerala situácia v Sýrii, keď sme tams Matúšom Beňovičom prišli ako humanitárni pracovníci združenia Človekv ohrození. Hoci to bolo ešte asi týždeň pred vyhlásením prímeria,niektorí Libanončania sa už začínali vracať domov. Návrat domov bola ichspoločná túžba – všetci, s ktorými sme sa v dočasných táboroch preLibanončanov v Sýrii rozprávali, bez rozdielu veku a pohlavia,hovorili len o odchode domov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Sýrii, v dočasných utečeneckýchtáboroch a distribučných skladoch potravín, oblečenia a potrieb dodomácností sa začala aj naša práca. Keďže do Sýrie sme prišli na pozvanietunajšieho Červeného polmesiaca, náš štatút tu bol ako dobrovoľníci tejtoorganizácie. Zároveň sme plánovali, ako by sme mohli využiť finančnéprostriedky z verejnej zbierky SOS Blízky východ, prípadne vládnypríspevok, ak by nám bol pridelený. Náš plán bol zapojiť sa do aktivítdobrovoľníkov a vidieť viaceré oblasti, najmä mimo veľkých miest, aby smesi vytvorili prehľad o situácii a potrebách utečencov. V Damasku smepracovali pri distribúcii jedla v sklade pre libanonských utečencovumiestnených v Damasku-meste. Tu sa robili balíčky so základnýmipotravinami (cukor, konzervy, čaj, ryža, burgul...). V tomto skladeČerveného polmesiaca pre oblasť Damasku sa tiež zhromažďovali dary od Sýrčanov,či už od jednotlivcov alebo súkromných spoločností. Neskôr sme išli do Homsu,mesta asi dve hodiny na sever od Damasku, kde sme pracovalis dobrovoľníkmi tamojšej pobočky Červeného polmesiaca. Navštívili smedočasné ubytovacie kapacity pre Libanončanov v pionierskom tábore a 5školách v meste Al-Qusair neďaleko hraníc. V tamojších školách sme sazapojili do zisťovania potrieb umiestnených Libanončanov, hlavne čo sa týkaloliekov a potrieb pre deti, a následne ich distribúcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prímerie nás zastihlo v Homse. Keď smevideli radosť a nádej v tvárach Libanončanov, bolo ťažké ostaťnestranným. Dovtedy sme sa stretávali len so stiahnutými tvárami, únavou,stresom a hlavne otázkami, na ktoré sa ťažko hľadala odpoveď. Prečo sa knim obrátil svet chrbtom? Prečo ich vláda nekoná razantnejšie? Prečo Európanezasiahne, keď sa ich znovu pokúšajú zničiť a zrovnať ich krajinu sozemou? Prečo prichádzame až teraz? Odpovede sme nevedeli a Libanončania nane ani nečakali. Akonáhle im vodca hnutia Hizballahu potvrdil, že nastaloprímerie a môžu sa vrátiť domov, väčšina z nich nepotrebovala dlhýčas na to, aby sa zbalila a odišla smerom k hraniciam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

My sme po vyhlásení prímeria tiež odišli nahranice. Spolu s našimi novými kamarátmi z homskej pobočky sýrskehoČerveného polmesiaca strávili deň na hraničnom prechode Jusieh, kde sa odchádzajúcimLibanončanom poskytovala lekárska pomoc, voda a jedlo. Do Jusiehprichádzali autobusy, ktoré zabezpečila pre Libanončanov sýrska vláda, autáa taxíky plné detí, žien a mužov. Všetci si so sebou viezli balíčkys potravinami, matrace, prikrývky a plienky od humanitárnychorganizácií. Väčšina sa pomaly vracala na juh; pomaly, pretože na zničenýchcestách sa tvorili zápchy a aj sanitky si len ťažko hľadali prechodnúcestu, aby sa urýchlene dostali do nemocníc na juhu, kam dovtedy nemohli ísť.

Prímerím sa v Sýrii skončila činnosťdobrovoľníkov a v práci ostali len profesionáli. Jeden z nich,mladý medik Hussam Faisal, sa tiež pripojí ku konvoju Červeného polmesiacasmerujúceho na juh Libanonu. V rozhovore s nim sa dozvedámo jeho obavách, či krehké prímerie vydrží. Obavy však vyvoláva aj niečoiné a naliehavejšie – na juhu, ktorý bol dlho odrezaný od zvyšku krajiny,postupne nachádzajú neznámych mŕtvych. V ruinách domov a budov sútelá detí aj dospelých. Okrem toho, niekoľko navrátilcov zahynulo pri výbuchuzabudnutej nálože alebo míny. Južné oblasti Libanonu ešte nie sú vyčistené odbômb, ktoré sú tam z predchádzajúcich vojen, a teraz pribudli ďalšie.

Hussam aj oficiálne zdroje OSN sa zhodujúv tom, že južný Libanon ešte dlho nebude bezpečný pre ľudí, ktorí sa tampo mesačnom konflikte vracajú, aby znovu vybudovali svoje zničené domya cesty. Ďalšie obavy sú politického charakteru – libanonská politickáscéna bola a je ringom pre rôzne strany a hnutia, náboženské rozdielysa tu prenášajú do politiky. Pár dní po tom, ako veľa Libanončanov oslavovalovíťazstvo Hizballahu, jeden z vodcov politickej strany a sektyDrúzov, Walid Jumblatt zaútočil slovne na lídra Hizballahu, Hassana Nasrulaha.Saad Hariri, ďalší libanonský politik, zase útočil na prezidenta Sýrie, BašaraAsada. Po odchode spoločného nepriateľa v podobe izraelskej armády saLibanon to vyzerá tak, že Libanon opäť skĺzava do vnútornej krízy.

Aj pre nás nastala ďalšia etapa. Spolus ďalšími dvoma pracovníkmi Človeka v ohrození odchádzame doLibanonu, aby sme sa zapojili do pomoci pri resuscitácii tejto nádhernej krajiny.

 

Katarína Marettová

Katarína Marettová

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrovoľníčka OZ Človek v ohrození v Sýrii a Libanone. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu